Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Anketa – Partnerské vzťahy

Vzťahy tvoria významnú súčasť našich životov, môžu ovplyvňovať napríklad naše každodenné prežívanie, emócie, rozhodnutia a neraz aj celkovú kvalitu života. Preto sme sa v apríli 2025 rozhodli zverejniť krátku anonymnú anketu, v ktorej sme Vám dali priestor vyjadriť sa ku štyrom krátkym otázkam:

  1. Čo si ako prvé všimnete na osobe opačného pohlavia?
  2. Čo je pre Vás dôležité u partnera v dlhodobom vzťahu?
  3. Čo by podľa Vás mohol byť dôvod na rozchod/rozvod?
  4. Čo môže zachrániť nefungujúci vzťah?

Anketa bola zverejnená a dostupná online približne mesiac. Celkovo sa do nej zapojilo 137 respondentov. Z toho 96 žien a 41 mužov. Otázky boli otvorené, to znamená, že účastníci mohli odpovedať vlastnými slovami. Výsledky preto môžu ponúknuť Váš autentickejší pohľad na vzťahy.

Otázka č.1: Čo si ako prvé všimnete na osobe opačného pohlavia?

Jasným víťazom prvej otázky sa stali oči (51 odpovedí). Viacerí účastníci ich spomínali ako niečo, čo vypovedá o človeku. Práve oči, sú častokrát označované ako „okno do duše“, a tak ich vnímanie môže súvisieť s nadväzovaním kontaktu a jeho overovaním, odhadom dôveryhodnosti.Úsmev (33 odpovedí) bol druhou najčastejšou odpoveďou. Upresňuje, ako vnímame druhého človeka (priateľsky, uvoľnene alebo neprístupne). Môže sa spájať s pozitívnym prvým dojmom o druhom človeku, pozitívnym emočným ladením.Tvár (22 odpovedí). Hoci tvár zahŕňa viacero prvkov (oči, úsmev, črty), niektorí ju vymenovali ako samostatnú kategóriu. Prostredníctvom výrazu si napríklad môžeme všímať prejavy emócií či nálad druhých ľudí, často tiež môže byť spájaná s emocionálnym dojmom, ktorý si o človeku vytvoríme. Zaujímavou odpoveďou dopĺňajúcou klasický fyzický vzhľad bola charizma (14 odpovedí). Aj keď ide o nehmotný pojem, respondenti ho často opisovali ako „niečo čo vyžaruje z človeka“, ako sú napríklad prejavy sebavedomia alebo príťažlivosti. Správanie k iným (13 odpovedí). Viacerí účastníci odpovedali, že si všímajú ako sa človek správa ku kamarátom, obsluhe, či neznámym osobám. To podľa nich vypovedá o charaktere, taktiež sa môže viazať  na empatiu, ale aj morálku človeka.              
Vlasy (13 odpovedí). Najčastejšie si respondenti všímali ich dĺžku alebo celkový vzhľad. Ide o pomerne bežný a pomerne viditeľný fyzický znak telesnej starostlivosti. U žien môžu byť dlhé vlasy spájané s mladosťou či vitalitou. Dôležitý môže byť aj účes, či farba vlasov naznačujúci mieru individuality. Absencia vlasov u mužov sa podieľa na ich identite. Môže byť okolím aj neprávom hodnotená: je  skinhed, plešatý alebo? 

 

Výsledky naznačujú, že hoci si ľudia najviac (82%) všímajú fyzické znaky, význam môže zohrávať aj to, ako sa človek správa, akú má energiu a ako pôsobí na ostatných, čo bolo vyjadrené v 18% odpovedí.

Otázka č.2: Čo je pre Vás dôležité u partnera v dlhodobom vzťahu?

Po počiatočnej príťažlivosti, ktorá často vychádza z fyzických prvotných dojmov, prichádza do popredia otázka skutočnej kompatibility a hĺbky vzťahu. Preto sme sa účastníkov ankety pýtali aj na to, čo je podľa nich kľúčové pre udržanie zdravého a stabilného vzťahu. Odpovede naprieč rôznymi vekovými kategóriami ukázali, že hoci sa formy vzťahov v priebehu života menia, isté základné piliere ostávajú pre väčšinu ľudí nemenné.

Podpora (18 odpovedí) . Podpora sa týkala najmä potrieb žien, spájajúc sa s túžbou po tom, aby im partneri „držali chrbát“ a stáli pri nich, keď im je ťažko. Vývojovo je to logické, keďže ženy majú v mužovi tendenciu hľadať toho silného, ktorý ich ochráni a bude pre ne pevnou oporou. Z odpovedí vyplýva, že ľudia kladú dôraz na emocionálne aspekty vzťahu. V dlhodobom súžití nie je najdôležitejší romantický ideál, ale vzájomné pochopenie, stabilita a ochota riešiť veci spoločne.Zaujímavosťou je, že odpovede sú pomerne konzistentné naprieč vekom – mladší i starší respondenti spomínali podobné hodnoty. 
Dôvera (32 odpovedí) bola suverénne najčastejšie uvádzanou odpoveďou. Respondenti ju mnohokrát vnímali ako „základ vzťahu“. Môže sa jednať o potrebu bezpečnej väzby, ktorá znižuje úzkosť a podporuje otvorenosť. Druhé miesto patrí komunikácii (25 odpovedí), a teda schopnosti otvorene hovoriť o pocitoch, problémoch aj bežných veciach a mať spoločné témy. Z odpovedí tiež vyplýva, že mnohí vnímajú komunikáciu ako prostriedok, ktorým sa predchádza hádkam, nedorozumeniam a vzniku napätia. Lojalita (22 odpovedí). V prípade odpovedí našich respondentov predstavovala najmä vernosť, oddanosť voči partnerovi,  avšak tiež aj prejav rešpektu a úcty. Ďalšou dôležitou kategóriou boli spoločné hodnoty (16) a spoločné záujmy (12). Respondenti často spomínali potrebu „mať rovnaký pohľad na život“, čo sa týkalo morálnych postojov, prístupu k rodine alebo budúcnosti, prípadne z hľadiska viery. Reálne je to skôr miera prienikov medzi partnermi.12 z našich respondentov uviedlo, že práve zdieľanie koníčkov je pre nich dôležitou súčasťou spokojného partnerského vzťahu. Nie je zmysluplné zdieľať všetky záujmy. V rámci potreby autonómie je výhodné mať aj individuálne koníčky, o ktorých sa potom môžu zdieľať. Pochopenie (16 odpovedí). Niektorí ho opísali ako potrebu „cítiť, že mi druhý rozumie.“ Môžeme to vnímať ako skutočné vypočutie myšlienok, emócií, túžob i potrieb.   

Otázka č.3: Čo by podľa Vás mohol byť dôvod na rozchod/rozvod?

Aj keď je cieľom väčšiny vzťahov dlhodobá harmónia a stabilita, realita býva niekedy zložitejšia. Partnerské spolužitie prináša rôzne výzvy, ktorým nie vždy obaja partneri dokážu čeliť rovnako. Vzťahy sa prirodzene vyvíjajú. Meníme sa my, naše priority aj životné okolnosti. Niekedy sa stane, že sa medzi dvoma ľuďmi prehlbuje len ťažko prekonateľná vzdialenosť. Práve preto sme sa rozhodli položiť otázku na dôvody rozchodov a rozvodov. Odpovede neodhalili len dôvody, ale aj hodnoty partnerov vo vzťahu.

Z odpovedí je zrejmé, že najväčším nepriateľom vzťahu je strata dôvery, či už je to kvôli nevere, klamstvám alebo dlhodobému nezáujmu. Je zaujímavé, že iba minimum odpovedí sa týkalo konfliktov či „malicherností“. Prekvapivo neboli ani závislosti (vrátanie alkoholizmu a drog) v popredí, i keď môžu byť súčasťou uvedených odpovedí.Väčšina účastníkov odpovedala racionálne a vážne, čo môže naznačovať, že rozchod je väčšinou vnímaný ako zásadné a krajné riešenie.           
Nevera (79 odpovedí) bola jednoznačne najčastejšou odpoveďou. Viac ako polovica respondentov označila neveru za možný hlavný dôvod ukončenia vzťahu. Reálna reakcia na neveru môže byť iná ako deklarovaná odpoveď. Klamstvá (22 odpovedí). Druhým najčastejším dôvodom boli opakované lži vedúce k dlhodobému postupnému oslabovaniu dôvery, a to aj v prípadoch, keď nešlo o neveru. Zdá sa, že klamstvá majú schopnosť narušiť základy vzťahu.Odlišné hodnoty (21 odpovedí). Viacerí účastníci uviedli, že problémom môžu byť zásadne odlišné postoje na život, rodinu alebo osobné priority, napríklad mať spolu deti alebo nie?!Nezáujem zo strany partnera (15 odpovedí). Zdá sa, že ľudia môžu pociťovať ako bolestivé, ak sa partner prestane snažiť, či už emocionálne, fyzicky alebo v komunikácii. I keď sa miera záujmu môže meniť v čase trvania vzťahov,  môže byť kompenzovaná kvalitou, podporou partnera. Násilie (15 odpovedí). Hoci sa táto odpoveď objavovala menej často ako nevera, vnímame ju ako závažnú. Pod pojmom násilie viacerí respondenti uvádzali tak fyzické, ako aj  psychické násilie, ponižovanie. Násilie je vnímané ako porušenie základnej ľudskej dôstojnosti. V partnerskom vzťahu pokrivuje hodnotu obete, vnáša do popredia strach a napätie.   

Otázka č.4: Čo by podľa Vás mohlo zachrániť nefungujúci vzťah?

Nie každý vzťah sa rozpadne okamžite po objavení prvého problému. V mnohých prípadoch si partneri môžu uvedomiť, že niečo prestáva fungovať, no stále je medzi nimi vôľa hľadať riešenie. Cieľom nasledujúcej otázky bolo preto zistiť, čo podľa respondentov dokáže zastaviť rozpad vzťahu, ktorý už podľa nich nefunguje tak, ako by mal. Ukázalo sa, že kríza neznamená automaticky koniec, ale môže byť aj výzvou. Vyžaduje si však dostatočnú snahu z obidvoch strán.

Komunikácia (59 odpovedí). Účastníci veria, že otvorený a úprimný rozhovor môže vyriešiť  veľkú časť problémov. V partnerskom vzťahu nemusí platiť, že len konflikty ako také vzťah rozbíjajú, ale častokrát to môže byť aj neschopnosť o nich hovoriť. Komunikácia môže byť kľúčová pri vyjadrovaní a porozumení našich emócií či potrieb, predchádzaní nedorozumeniam. Snaha z oboch strán (32 odpovedí). Veľký dôraz sa kládol aj na vzájomnosť a rovnováhu. Snaha len jedného nestačí, ak sa nepridá i druhý partner. Pri jednostrannej snahe sa vytvára nerovnováha, ktorú dlhodobo vzťah nedokáže udržať. Vnímanie obojstrannej snahy ako „cesty záchrany“, býva popisované nielen ako spravodlivé či vzájomne férové, ale priam nevyhnutné. Párová terapia (31 odpovedí). Niektorí účastníci uvádzajú ako kľúčové vyhľadať odbornú pomoc, či už ide o psychológa, terapeuta alebo mediátora. Tento výber môže naznačovať narastajúce prijatie psychologickej pomoci, avšak bez rozlišovania odbornej kompetentnosti na základe vzdelania a reálnych skúseností a nielen marketingu „predajcov šťastia“. Viac spoločného času (9 odpovedí). Nedostatok pozornosti a zdieľania sa vo vzťahu môže spôsobovať ochladnutie až odcudzenie. Spoločné aktivity, zážitky a obyčajné „bytie spolu“ tak môžu byť vnímané ako nástroj k možnosti opätovného zblíženia.
Ako sa zdá, ľudia nevnímajú krízu ako definitívny koniec, ale aj ako príležitosť na reštart, avšak za predpokladu, že sa situácii venujú obaja partneri. Komunikácia sa opäť ukázala ako dôležitý faktor, ktorý sa objavoval naprieč viacerými odpoveďami a otázkami. Nie je dôležitá iba v kvantite, no najmä v kvalite. Ochota vyhľadať odbornú pomoc naznačuje, že postupne klesá i stigma spojená s terapiou. Ľudia si čoraz viac uvedomujú, že požiadať o pomoc nie je zlyhaním či slabosťou, ale prejavom sily a odvahy.   

Diskusia

Výsledky výskumu poukazujú na to, že ľudia si aj v súčasnej dobe vážia stabilitu, emocionálne bezpečie a porozumenie vo vzťahoch. Aj keď prvotné vnímanie často súvisí s vonkajšími znakmi, pri dlhodobom spolužití majú najväčšiu váhu vnútorné kvality a vzájomná dôvera.

Zároveň sa však ukázalo, že existuje pomerne jasná hranica medzi tým, čo sú respondenti ochotní vo vzťahu tolerovať a čo už považujú za dôvod na jeho ukončenie. Nevera, násilie či dlhodobý nezáujem sú jednoznačne vnímané ako zlomové body. Z odpovedí však vyplýva aj určitý optimizmus, pretože ľudia veria, že ak sú obaja partneri ochotní na vzťahu pracovať, aj kríza môže byť začiatkom zlepšenia vzťahu. Nemá zmysel sa vracať k tomu, ako to bolo kedysi, veď by sa všetko iba opakovalo s príjemnými i bolestivými obdobiami vzťahu. Párová terapia by sa mala zameriavať na objasnenie príčin krízy, jej mechanizmu a podporiť pár v hľadaní adaptívnejšieho smerovania vzťahu. To znamená na podklade rešpektu a hľadania vyváženosti slobody a zdieľania sa partnerov.

Vzhľadom na tieto zistenia sa vynára niekoľko otázok, ktoré by mohli slúžiť ako podnet na ďalší výskum či diskusiu:

  • Do akej miery ovplyvňuje vnímanie „ideálneho partnera“ kultúrne prostredie?
  • Ako sa menia priority vo vzťahu s vekom, a teda majú mladší ľudia iné hodnoty ako starší?
  • Je ochota zachrániť vzťah vyššia či nižšia u tých, ktorí už zažili rozchod alebo rozvod?
  • Akú veľkú úlohu zohrávajú v dnešnej dobe sociálne siete v dôvere a pri téme nevery?
  • Prečo niektorí ľudia zostávajú vo vzťahoch, ktoré už dlhodobo nefungujú? (zo zvyku, strachu, alebo pre spoločenský tlak?)

Tieto otázky môžu poukazovať na skutočnosť, že vzťahy nie sú len o romantike alebo biologickej príťažlivosti, ale sú výsledkom zložitej zmesi osobnostných, emocionálnych či sociálnych faktorov. Výsledky našej ankety potvrdzujú, že vnímanie vzťahov sa síce vyvíja, no základné hodnoty, ako sú napríklad dôvera, porozumenie, komunikácia či rešpekt zostávajú stabilné a univerzálne. Zároveň sa ukazuje, že ochota ľudí otvoriť sa, hovoriť o problémoch a prípadne vyhľadať pomoc, je dnes vyššia ako v minulosti. To môže byť pozitívnym znakom zmeny kultúry od utajovania problémov k ich otvorenejšiemu riešeniu.

Partnerský vzťah je proces. Nie je iba statickou fotkou, aktuálnym stavom. Dôležitá je tak dynamika výziev, kde je vzťah ako rastlinka, o ktorú je nevyhnutné sa starať. Inak proste zakape.

Limity výskumu

Hoci výskum poskytol viaceré podnety, uvedomujeme si, že má aj svoje obmedzenia:

  • Nepomer medzi pohlaviami, keďže medzi respondentmi bolo výrazne viac žien (96) ako mužov (41), čo mohlo ovplyvniť výsledné odpovede;
  • Rôznorodý vek – hoci veková rozmanitosť prináša bohaté spektrum názorov, nie je možné určiť, ako by vyzerali odpovede v špecifickej vekovej skupine;
  • Subjektívnosť a sebaprezentácia – pri citlivejších otázkach ako nevera či dôvody na rozchod môže existovať tendencia odpovedať „sociálne žiadúcim“ spôsobom.

Záver

Výsledky nášho prieskumu poukazujú na to, že napriek meniacim sa formám vzťahov a vplyvom modernej doby, ľudia vnímajú partnerský život ako významnú súčasť svojho osobného šťastia. Dôvera, komunikácia, rešpekt či emočná podpora ostávajú dôležitými piliermi mnohých dlhodobých vzťahov.

Zároveň vidíme, že ľudia si uvedomujú hranice. Poznajú svoje „červené čiary“, ktoré keď partner prekročí (nevera, klamstvá, násilie), vnímajú to ako dôvod na možné ukončenie vzťahu. No ešte dôležitejšie je, že väčšina verí v možnosť obnovy vzťahu, ak sa problémy uchopia včas a s ochotou oboch strán.

Tento výskum tak môže byť nenútenou pripomienkou, že láska a vzťahy nie sú len o emóciách, ale aj o každodennej práci na vzťahu, ochote počúvať, byť tu jeden pre druhého a budovať vzťah ako spoločné dielo.

©2025 NEONYX.EU Všetky práva vyhradené. Reprodukcia alebo šírenie obsahu ankety iba s uvedením zdroja NEONYX, s.r.o. (NEONYX.EU).