Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Oniománia alias šopoholizmus

Koniec roka sa neodmysliteľne spája s nakupovaním, so sviatkami Vianoc. No pre obchodníkov môže znamenať aj štart jedného z najväčších nákupných ošiaľov roka. Povianočné zľavy dnes paradoxne začínajú už pred Štedrým dňom, kedy mnohé obchody môžu lákať zákazníkov na predčasné výpredaje. No skutočný „festival nízkych cien“ prichádza až po sviatkoch a niekedy zvykne trvať aj celý január. Zatiaľ čo nákupné centrá a obchody sa snažia zbaviť skladových zásob, spotrebitelia môžu hľadať výhodné ponuky, aby si splnili nesplnené vianočné priania, alebo len jednoducho neodolali pokušeniu „ušetriť.“ Nákupy sa tak môžu stať pre peňaženku skvelou príležitosťou, ale aj nebezpečnou pascou. A keď príde február, máme tu Valentína.

Ako nás obchodníci „dostanú“?

Všetci to poznáme… len tak si kráčam po nákupnom centre, bez toho, aby som si vopred naplánovala, že si chcem niečo kúpiť. Z každého obchodu však na mňa vyskakujú obrovské červené nápisy „50% zľava len dnes!“ či „Posledné kusy skladom.“ Nakoniec neodolám a kúpim si ďalšie tenisky za polovicu z ich pôvodnej ceny. Doma som si uvedomila, že mám viacero tenisiek, ktoré ani nenosím a tieto nové vlastne ani tak veľmi nepotrebujem. V skutočnosti som vlastne neušetrila, len som minula peniaze, ktoré som mohla využiť rozumnejšie.    „Výhodné“ ponuky obchodníkov v nás môžu vyvolávať pocit naliehavosti. V marketingu využívajú práve na tomto princípe „efekt FOMO“ (fear of missing out), teda strach, že ak si niečo nekúpime hneď, už to nebude dostupné. Viaceré výskumy ukazujú, že práve časovo obmedzené ponuky spôsobujú, že ľudia nakupujú impulzívne. Rovnako často sú tiež využívané frázy ako „Nenechajte si ujsť“ „Limitovaná edícia“, ktoré môžu vyvolávať dojem vzácnosti a povzbudiť tak spotrebiteľov k vyššej spotrebe.

Keď sa nakupovanie mení na závislosť

Zľavy a akcie sú ako magnet a častokrát nás môžu lákať vidinou skvelých cien a jedinečných ponúk. No zatiaľ čo väčšina ľudí si dopraje zopár premyslených nákupov, pre niektorých sa z lovu na zľavy môže stať rutina, ba až nutkavá potreba. „Nevinné“ nakupovanie môže časom prerásť do oniománie či inak nazývaného shopoholizmu. Ako vyplýva už zo samotného názvu, jedná sa o psychickú poruchu, ktorá sa prejavuje nekontrolovanou túžbou nakupovať, často bez ohľadu na potrebu či finančné možnosti. Osoby trpiace shopoholizmom nenakupujú len kvôli praktickým potrebám, ale častokrát môže ísť o spôsob ako zvládať stres, emócie či úzkosť, niekedy aj nudu. Oniománia (či šopoholizmus či kompulzívne nakupovanie) patrí medzi návykové a impulzívne poruchy s neschopnosťou odolať impulzu alebo pokušeniu, napätím či vzrušením pred nakupovaním a krátkodobým uspokojením po ňom. V dlhodobom dopade neprichádzajú iba pocity viny, ale aj narušenie dôvery vo vzťahoch.

Vedecké štúdie o shopoholizme zistili, že nástup kompulzívneho nakupovania sa pohybuje vo veku od 18 do 30 rokov. Nástup poruchy zodpovedá viacerých faktorom vrátane osamostatneniu sa od rodiny a veku, v ktorom si ľudia prvýkrát zakladajú bankové účty. Materiálne zameraní adolescenti majú dnes k dispozícii viac peňazí na osobné výdavky a aktívne sa snažia získať ešte väčšie sumy presviedčaním či nátlakom na rodičov, alebo hľadaním spôsobov, ako si ich zarobiť sami.

Ako sa nenechať zlákať ?

Je bežné, že všetci si občas radi doprajeme a kúpime si vec, po ktorej sme už dlhšiu dobu túžili. Ak radi nakupujete nemusí to nutne znamenať, že sa radíte medzi shopoholikov.

Pred tým, ako sa vydáme do obchodov môžeme si osvojiť pár jednoduchých trikov:

  • Zoznam je základ – môžeme si spísať, čo naozaj potrebujeme,
  • Nepodliehať tlaku – len pre to, že je niečo v zľave, neznamená to, že to musíme kúpiť,
  • Stanoviť si rozpočet – určime si maximálnu sumu, ktorú sme ochotní minúť,
  • Počkať si – ak sa nám niečo páči, počkajme aspoň 24 hodín. Ak táto túžba zmizne je pravdepodobné, že sme túto vec vôbec nepotrebovali.

Prípad: do ambulancie ku mne vchádza pani v najlepších rokoch s až dievčensky nezbedným úsmevom na perách. „Všimli ste si?“ opýtala sa ma. A trochu sklamane dodala „mám ten kabát, o ktorom som Vám minule hovorila“. V tej chvíli sa jej zmenil výraz tváre na smutný a unavený „viem, doma sa na mňa muž zasa hneval, že už má toho dosť, veď mám ďalšie tri kabáty v skrini a že som zasa minula peniaze na jedlo, domácnosť, deti.. ale nekúpte ho za tú cenu, však je krásny?!“

Výskumy uvádzame z článkov:

 Asuman Bihter CİVELEK1, Mehmet TIĞLI: The Use of FOMO Theory in Marketing, dostupné na: https://dergipark.org.tr/en/download/article-file/4264548

Vijaya Murali, Rajashree Ray, Mohammed Shaffiullha: Shopping addiction, dostupné na: https://www.cambridge.org/core/services/aop-cambridge-core/content/view/F10AD81750294E96D87E771DD6248812/S135551460001662Xa.pdf/div-class-title-shopping-addiction-div.pdf