FOTO: Martinské hole (Daniel Kotrč, 2024)
Zima. Obdobie, ktoré si mnohí môžu spájať s pochmúrnymi dňami, chladom a túžbou po jarnej obnove. No čo ak by sme sa na zimu pozreli inak? Psychologička Kari Leibowitz vo svojej štúdii v nórskom meste Tromsø, kde zima znamená dlhé mesiace tmy a chladu, dokázala, že pozitívny postoj k tomuto obdobiu môže zásadne ovplyvniť našu pohodu. Tento objav ponúka inšpiráciu aj pre nás, aby sme zimu prestali vnímať ako obdobie obmedzení a prekážok, ale ako obdobie príležitostí.
Zima v Nórsku a na Slovensku: odlišné pohľady na rovnaké obdobie
Tromsø, ktoré sa nachádza za severným polárnym kruhom, zažíva polárnu noc trvajúcu takmer dva mesiace. Napriek tomu sa obyvatelia mesta tešia dobrej psychickej pohode a zima je pre nich obdobím aktivít, radosti a spoločného stretávania sa, komunít. Leibowitz zistila, že kľúčom k ich odolnosti je tzv. „zimná mentalita“. Nóri nevnímajú zimu ako problém, ale ako čas na zážitky a spoločne strávené chvíle. Tento pozitívny prístup prispieva k nižšej miere sezónnej depresie, vyššej motivácii a celkovému psychickému zdraviu. Na Slovensku býva pohľad na zimu nezriedka odlišný. Kratšie dni a nízke teploty mnohých ľudí vedú k útlmu aktivity, uzatváraniu sa do seba a pocitom únavy. Sezónna afektívna porucha, ľudovo známa ako „zimná depresia“, postihuje čoraz viac ľudí. Týka sa najmä tých, ktorí si zimu spájajú s niečím negatívnym a nepríjemným. Na Slovensku sa sezónna afektívna porucha týka približne 3 % obyvateľov. Začína zvyčajne na jeseň a zintenzívňuje sa počas zimy. Príznaky často ustupujú s príchodom jari. Jednou z tradícií viažucou sa k zimnému obdobiu sú “Fašiangy”. Toto obdobie veselia a hodovania trvá od Troch kráľov až do Popolcovej stredy. Zahŕňa rôzne tradičné zvyky, karnevaly, sprievody a ľudovú hudbu. Fašiangy sú obdobím radosti a osláv, ktoré majú priniesť svetlo a teplo.
Počas zimy, keď je svetla menej, dochádza k poklesu hladiny serotonínu, hormónu šťastia. Mení sa náš biologický rytmus. Nedostatok serotonínu môže spôsobovať únavu, podráždenosť či smútok. Zároveň klesá hladina vitamínu D, ktorý zohráva dôležitú úlohu pri regulácii nálady. Zaujímavé však je, že obyvatelia miest ako Tromsø sa dokážu prispôsobiť aj dlhému obdobiu tmy. Kľúčom je aktívne hľadanie svetla – či už vo forme denného svetla počas krátkych dní, alebo prostredníctvom umelého osvetlenia, ktoré simuluje slnečné lúče. Pozapínané svetlá síce spotrebujú doma viac energie a môžu tak mať svoju cenu, ale môžeme ich vnímať aj ako dobrú investíciu do lepšej nálady a presvetlenia nielen priestoru, ale i našej duše. Nie je to však len o fyzikálnom svetle. Svetlo môže byť aj metaforou pre zážitky, sociálne interakcie a aktivity, ktoré rozžiaria zdanlivo pochmúrne dni. Aj u nás môžeme vytvárať „svetelné ostrovčeky“, teda príjemne osvetlené a útulné miesta doma, kde sa môžeme venovať činnostiam, ktoré nás napĺňajú. Kombináciou osvetlenia a aktívneho hľadania kontaktu, aktivít môžeme pokoriť chladné až pochmúrne počasie. Každá prechádzka či športová aktivita na čerstvom vzduchu môže podporiť tvorbu endorfínov a zvýšiť energiu.
Vnímanie zimy môže byť formované aj našimi očakávaniami a presvedčeniami. Ak považujeme toto obdobie za negatívne, mozog prirodzene vyhľadáva dôkazy, ktoré potvrdzujú tento postoj – či už je to únava, sťažené dochádzanie do práce, alebo pocit izolácie. Naopak, pozitívny prístup vytvára priestor na to, aby sme si všímali aj príjemné aspekty zimy, ako je krásna príroda, zimné športy či teplo domova. Kari Leibowitz odporúča tzv. „zimný reframing“ – teda zmenu pohľadu na zimu. Namiesto vnímania zimy ako obdobia, ktoré treba prečkať, ju môžeme chápať ako príležitosť na spomalenie, obnovu a trávenie času s blízkymi. Toto obdobie je tiež možné využiť na aktivity, ktoré v iných ročných obdobiach zanedbávame. Patria sem aj aktivity ako sú čítanie, kreatívne hobby alebo varenie. Dôležitou súčasťou pozitívneho postoja je aj vďačnosť – sústredenie sa na veci, ktoré máme, a nie na to, čo nám chýba. Vďaka tejto perspektíve môžeme zimu vnímať ako obdobie, ktoré nám ponúka priestor na rozvíjanie odolnosti a duševnej rovnováhy. Veď práve zima je obdobím, keď sa môžeme kochať nádhernými ornamentmi mrazu na oknách. Je obdobím obnovy prírody, snehová perina poskytuje oddych prírode. Zima je ročným obdobím, ktoré je jedinečné nielen pre lyžiarov, ale aj pre iskričky v očiach detí.
Monika Slučíková